USA: Krzysztof Kolumb pod anty-białym ostrzałem

Oberwało się już Konfederatom, lecz sprawy toczą się dalej. Studenci, pracownicy i absolwenci University of Notre Dame (Indiana, USA) wzywają prezydenta uczelni do usunięcia z kampusu muralu poświęconego Krzysztofowi Kolumbowi, który ma przedstawiać „najbardziej poniżającą formę zniewagi” dla Indian i Czarnych.

Około 600 protestujących podpisało list otwarty opublikowany w studenckim dzienniku uniwersyteckim The Observer, przeciwstawiając się muralowi. Pismo mówi, że freski „upamiętniają i chwalą początek wielowiekowego, systematycznego usuwania rdzennych Amerykanów i kultury ze Stanów Zjednoczonych”.

Mural

„Czas usunąć mural”, deklaruje list, dodając, że obrazy „witają miliony mieszkańców kampusu i odwiedzających wysoko problematyczną wizją zachodniego triumfalizmu, katolickiego militaryzmu i nazbyt romantycznego pojęcia ekspansji amerykańskiej”.

Te 12 jakże „obraźliwych” fresków jest autorstwa włoskiego artysty Lugiego Gregoriego i znajdują się w budynku głównym uniwersytetu od 133 lat. Profesor John Slattery podaje: „Najtrudniejszą rzeczą w związku z muralem jest to, że znajduje się w najbardziej charakterystycznym budynku kampusu. W tej chwili nie ma nic, co pozwoliłoby ludziom przejść bez krytycznego zbadania muralu.”

Na całe szczęście, Dennis Brown, rzecznik prasowy uniwersytetu ogłosił, że nie mają zamiaru usuwać muralu, ponieważ ma wartość artystyczną i historyczną.

Drugie wydarzenie lub też seria wydarzeń wycelowanych wprost w postać Krzysztofa Kolumba miało miejsce w dzień jego pamięci 12 października 2017 roku (Columbus Day). W Illinois, Rhode Island i trzech miastach w Connecticut zdewastowano pomniki.

Statua Kolumba w parku Arrigo (Chicago) została poplamiona czerwoną farbą, na podeście sprayem naniesiono słowa „Masowy Morderca” i „Dekolonizacja”. Ta sama statua została zniszczona ponownie w sobotę (13 października).

Columbus

Departamenty policji trzech miast w Connecticut – Middletown, New Haven i Norwalk – poinformowały o wandalizmie popełnionym na statuach Krzysztofa Kolumba.

Pomnik Kolumba w Providence (Rhode Island) również został poplamiony czerwoną farbą, jak informują lokalne media.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do zdewastowania statuy w Nowym Jorku, a także w Baltimore, gdzie znajduje się najstarszy na świecie, bo 225-letni pomnik poświęcony odkrywcy Ameryki.

My, Ruch Twórczości, w kontrze do kolejnej próby wciśnięcia Białemu Człowiekowi wszelkiego zła tego świata, proponujemy, aby przez następne 10 minut zastanowić się jak wielkie znaczenie miała dla naszej wspaniałej cywilizacji postać Krzysztofa Kolumba i odkrycie Nowego Świata.

Antyrasista to szyfrogram dla anty-biały.

Źródło: rt.com 

Poniższy film przedstawia dewastacje pomnika w Baltimore.

YouTube Preview Image