Berberia – Zapomniana historia niewolnictwa wobec Białych

Gdy przyjrzymy się bliżej popkulturze i szkolnictwu, łatwo zauważyć, że temat procederu niewolnictwa zawsze skupiony jest wokół białych ludzi jako tych, którzy mieli największy w nim udział. Generalnie, najczęściej ten temat kojarzony jest z europejskimi koloniami, Wojną Secesyjną w Stanach Zjednoczonych, jak i samemu rdzeniowi powstania tego kraju. Dziś w Nowym Świecie wspomnienie niewolnictwa jest motorem napędowym dla pro-czarnych ruchów takich jak Black Lives Matter i Czarne Pantery, a ja, występując przeciwko powszechnej opinii i wspomnianym ruchom, pragnę przypomnieć jeden z przykładów niewolnictwa, którego ofiarą stali się Europejczycy.

Niewola Berberyjska

Berberia (Barbary Coast) była niegdyś określeniem na wybrzeże Morza Śródziemnego rozciągającego się od współczesnego Maroka do Egiptu w Afryce Północnej. W XVII wieku piraci z tego regionu świata trudnili się napadaniem na wybrzeża we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Łowcom niewolników udało się dotrzeć również na Wyspy Brytyjskie, gdzie w irlandzkim miasteczku Baltimore (1631r.) został pojmany każdy mieszkaniec, stając się niewolnikiem afrykańskich band.

9234688

Napady piratów były tak poważne, że wiele europejskich miejscowości nadmorskich całkiem opustoszało (za sprawą migracji ze strachu i porwań), a ponowne ich zaludnienie odbyło się dopiero w XIX wieku. Wedle szacunków, ofiarą zniewolenia  przez piratów z Wybrzeża Berberyjskiego stało się 1,25 milionów Europejczyków.

Wielu tak zdobytych niewolników umierało jeszcze na statkach, gdzie byli zmuszani do wiosłowania. Tam rozpoczynała się ich dalsza egzystencja. Towarzyszyło temu biczowanie, ograniczona żywność i woda oraz choroby, co często prowadziło do śmierci. Ci, którym udało się to przeżyć, już na miejscu byli wystawiani na niewolniczym targu, gdzie potencjalni kupcy mogli nabyć zamorską zdobycz.

Mężczyźni najczęściej byli wykorzystywani do ciężkich prac fizycznych, np. w kamieniołomach, natomiast kobiety służyły przy pracach domowych lub jako niewolnice seksualne. Nocą niewolnicy trafiali do więzień zwanych bagnios – gorących i najczęściej przepełnionych pomieszczeń.galley-slaves-barbary-corsairs

Odpowiedź Europy

Europejczycy zaczęli bronić się przed napaściami od drugiej połowy XVII wieku, wraz ze wzrostem znaczenia europejskich potęg morskich, które przeciwstawiały się najeźdźcom. Jednak dopiero w pierwszych latach wieku XIX rozpoczęto trwałą walkę z piratami z Berberii, w czym udział miały również Stany Zjednoczone Ameryki.

Algier był często atakowany przez Francuzów, Hiszpanów i Amerykanów, a trwały skutek przyniósł rajd angielsko-holenderski w 1816 roku za sprawą którego, piraci zostali zmuszeni do przyjęcia warunków, które zabraniały zniewalania chrześcijan.sea-fight-barbary-corsairs

Mimo to, incydenty z napaściami dalej miały miejsce, aż do czasu drugiego rajdu Brytyjczyków (1824r.) i wreszcie inwazji francuskiej na Algierię, która została podporządkowana rządom kolonialnym. Podobnie Tunis zaatakowany przez Francuzów w 1881r. Trypolis (dzisiejsza Libia) wróciło pod skrzydła Imperium Osmańskiego do czasu przejęcia nad nim kontroli przez Włochów w 1911 roku po Wojnie Włosko-Tureckiej.

Całkowite zakończenie handlu niewolnikami miało miejsce, gdy rządy europejskie wprowadziły ustawę przyznającą emancypacje (wyzwolenie i przyznanie pełnie praw) niewolnikom.

Konkluzja

Niewolnictwo znane jest ludzkości od zarania dziejów, jednak stale przypisuje się je białym ludziom, oczywiście z odpowiednio oprawionym słowem „zbrodnia”, ponieważ w innym przypadku (gdy sprawcą niewolenia jest nie-biały) mowa raczej o „znaku czasów”, obowiązującym wówczas prawie lub „kulturze”. Prawda okazuje się być zgoła inna, a sam proceder, jak widać na wyżej opisanym przykładzie, nie jest domeną Białych. Warto dodać, że ofiarami ataków grabieżców z Berberii byli również przedstawiciele innych ras niż Biała, co mam nadzieję, wykluczy kontrargument o „słusznej zemście za niewolenie Czarnych”.

Liberalna prasa często podaje, że krzyki działaczy ruchów takich jak Black Lives Matter są wołaniem o sprawiedliwość za doznane przez Białych krzywdy. Czy w takim wypadku powinny pojawić się protesty Białych na ulicach Tunisu? Żądamy zasiłków za to, że 1,25 miliona Europejczyków było niewolnikami waszych przodków!

Mr. Wolf

Źródła: westernspring.co.uk, bbc.co.uk, theguardian,com, memory.loc.gov, grumpyelder.com